Rhytidocephalus

Rhytidocephalus

Vegyesfelvágottak 1

2022. április 28. - Rhytidocephalus

A cím alatt időnként egy-egy apróságot fogok elpöttyinteni, amelyek inkább csak érdekességképpen szolgálnak.   „Isten minden egyes cselekedete, a Korán, a Tóra és a Biblia minden egyes prófétája a pirossal jelölt körön belülre szorítkozik - Na igen, ez teljesen ésszerű”

Tovább

A tízparancsolat, mint az etika kvintesszenciája

A minap hagyta el az a kijelentés a vallás egyik képviselőjének száját, hogy „a tízparancsolat a keresztény etika kvintesszenciája” Keressük meg hát az etikát a tízparancsolatban. 1. Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!2. Isten nevét hiába ne vedd!3. Az Úr napját szenteld meg!4. Atyádat…

Tovább

Ismét a bibliai morálról

Üssük fel a bibliát. Garantálható, hogy 5 percen belül ráakadunk olyan részletre, amelynek utasításait betű szerint értelmezve komoly bajba kerülhetünk. Eklatáns példa: a hűtlen asszony halálra kövezése. Ha egy értelmes vallásos embert kérdezünk, ő azt fogja mondani: a biblia egyes részeit nem betű…

Tovább

Hazudtolhatóság

A tudományos igényű kutatások kötelező módon meghazudtolhatók, vagy ahogy a hivatalos megfogalmazás mondja: hamisíthatók. Ez az angolul falsifiability-nek nevezett tulajdonság (Karl Popper) azt jelenti, hogy van egy olyan kritériumunk, ami ha igaznak (vagy a megfogalmazástól függően hamisnak)…

Tovább

Tisztelet a vallás és a vallásos emberek iránt

Gyakran felmerül az elvárás, hogy még akkor is, ha mi magunk nem hiszünk valamilyen természetfeletti lényben, mutassunk tiszteletet azok iránt, akik hisznek benne. Helyezzük ezt egy kissé más kontextusba: A szomszédom minden vasárnap délelőtt a családjával együtt kivonul a kertjébe és ott közösen…

Tovább

Einstein és az istenhit

A vallásos emberek részéről egy szinte automatikus kvázi-érvként szokott felmerülni, hogy „de hát Einstein is vallásos volt”. A szándék nyilvánvaló: ha egy nagyon ismert és az emberek által nagyon tisztelt embert a saját táborba tudunk vinni, akkor az a saját tábort erősíteni fogja. És hivatkoznak…

Tovább

A vallás szerepe a moralitásban

Alapfelvetés: a vallás – morális támpontként – hasznavehetetlen és felesleges A vallás hirdetőinek egyik gyakori érve, hogy a vallás erkölcsi értékeket képvisel, megszabja a morált, egyfajta mérceként szolgál, amelyhez viszonyítanunk kell magunkat. (A keresztény és talán a muszlim szentírások…

Tovább

Kell-e nekünk a vallás?

Alapfelvetés: a vallás gúzsba köti a gondolkodást. A vallásos tudósok, művészek nem a vallás segítségével vagy közömbössége mellett tudtak nagyot alkotni, hanem sokkal inkább a vallás ellenében. Sokan kegyetlen árat is fizettek érte. Giordano Bruno, Galilei. Sőt, nem is kell olyan messze…

Tovább
süti beállítások módosítása